news

Behemoth – Nergal o Strajku Kobiet i publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia modyfikacja:

Frontman BEHEMOTH, Adam “Nergal” Darski, ostro skrytykował niemal całkowity zakaz aborcji wprowadzony przez polski rząd, mówiąc, że kraj „cofa się do ciemnej, przerażającej, średniowiecznej przeszłości”. W październiku ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny, w większości katolicki, orzekł o zakazie przerywania ciąży z wadami płodu. Aborcja będzie teraz dozwolona tylko w przypadku gwałtu lub kazirodztwa lub gdy zdrowie lub życie matki jest zagrożone. Wcześniej Nergal napisał na swoim Instagramie: „Dziś polski rząd nałożył prawie całkowity zakaz wszelkich aborcji, w tym przerywania ciąży z wadą płodu. Jestem wściekły !!  „Od teraz moje drogie kobiety, w oczach polskich liderów politycznych jesteście tylko narzędziem hodowlanym w ich rygorystycznej, katolickiej narracji, NIE macie żadnej kontroli nad swoim ciałem”. 43-letni muzyk kontynuował: „To są konsekwencje wyboru religijnych fundamentalistów w wyborach”

„Co można zrobić? Cóż, bitwa jest przegrana… ale wojnę mogą wygrać ludzie oświeceni, myślący przyszłościowo.

„NIE przerywajcie walki, szerzcie wieści, mówcie głośno i wspierajcie Polki w ich nieustającej walce! EKSTERMINUJMY RELIGIJNEGO RAKA! Pieprzyć system! ***** *** !!!!”

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w październiku uznało, że ustawa z 1993 r. zezwalająca na aborcję w przypadkach poważnych i nieodwracalnych nieprawidłowości płodu jest niezgodna z konstytucją. Realizacja ogłoszenia wyroku została opóźniona przez konserwatywny rząd Polski po ogólnopolskich protestach. Amnesty International nazwała obowiązujące w Polsce prawo „strasznym dniem dla kobiet i dziewcząt w Polsce. To szkodliwe orzeczenie cofa prawa seksualne i reprodukcyjne kobiet w ciąży i zagraża ich zdrowiu” – powiedziała Esther Major, starszy doradca ds. Badań w Amnesty International. „Solidaryzujemy się z kobietami i dziewczętami w Polsce i podzielamy ich oburzenie tą okrutną decyzją”.

Po ogłoszeniu przez rząd wyroku TK, setki protestujących, kierowanych przez ruch społeczny „Strajk Kobiet”, gromadziły się na protestach w miastach w całej Polski.